Resultat Svenska Ölfrämjandets Julölsprovning 2005

Här har ni den kompletta listan med alla resultat från Svenska Ölfrämjandets Julölsprovning 2005. En artikel om provningarna följer.
















































































































































































































































































































































































SvenskaStockholmGöteborgLundEtikett GöteborgEtikett StockholmEtikett LundTotalt EtikettTotalt Öl
Jämtland Julöl27114952313117472
Nynäs Mysingen Midvinterbrygd19359175409269
Oppigårds Winter Ale4175503216166
Nils-Oscar Kalasjulöl5165151102131
Munkbo Julöl592510021394
Krönlein, Three Heart321405531346
Grebbestad Julöl181851027175441
Wisby Winter Weiss13509301218
Zeunerts Julöl826230516
Mariestad Julebrygd862000016
Falcon Julmumma672000015
Slottskällans Nisse491201314
Spendrups Julbock343241710
Arboga Julöl6221

110
Gamlestadens Julöl307242810
Pripps Julöl80000008
Spendrups Julbrygd80010018
Falcon Julebrygd05010351465
Norrlands Jul41020025
Arlafors-4-50054
Åbro Julbock21002023
Åbro Julöl01000001









Närvarande1278031



238









Utländska







St Peter's Winter Ale144137335005314
Anchor Christmas Ale12279241001225
Samuel Adams Winter Lager10495240000223
Corsendonk X-mas Ale154-310000185
Nøgne Ø Underlig Jul9872-2002170
Nøgne Ø Julenatt7350300000153


Några av "räknarna" i Stockholm i full fart med att sammanställa resultatet.

Kommentarer

Den som glömde sitt Zytos glas efter julölsprovningen kan kontakta mig
för att få tillbaka det.

Anders Holmström